Тієї суботи на вулицях Броварок особливо на перехрестях доріг, можна було бачити регулювальників руху з протигазами, червоними пов’язками на рукавах і прапорцями. В центрі села автомашини з учасниками навчання по цивільній обороні вони зупиняли, пасажирам пояснювали, куди слідувати далі.
О десятій годині гучномовці, установлені на сільському Будинку культури, запрошують гостей і членів невоєнізованих формувань цивільної оборони (ЦО) колгоспу «Ленінець» до залу. Тут упродовж години демонструвалися кінофільми про дії формувань ЦО по ліквідації стихійних лих, великих аварій на промислових підприємствах, лісових пожеж, наданню першої медичної допомоги потерпілим.
Після перегляду кінострічок розпочинається пленарна робота. До речі, на цьогорічні навчання були запрошені начальники ЦО об’єктів, розміщених на території району, начальники штабів та інженери ЦО колгоспів, радгоспів, промислових підприємств і організацій, начальники районних служб ЦО.
З доповіддю про стан цивільної оборони в районі у 1990 році виступив начальник ЦО району, голова райвиконкому В. М. Солошенко.
Спершу доповідач розповів про те, як в районі удосконалюються форми і методи діяльності цивільної оборони, як навчаються члени формувань ЦО стосовно дій в надзвичайних ситуаціях, викликаних виробничими аваріями, катастрофами і стихійними катаклізмами. а також у воєнний час.
Віталій Максимович, проводячи аналіз перевірки стану ЦО об’єктів району, в числі кращих називає районні служби повідомлення і зв’язку {начальник В. О. Подорожній), забезпечення нафтопродуктами (начальник М. П. Бутко), охорони громадського порядку (начальник Г. М. Кравченко), торгівлі і громадського харчування (начальник Л. К. Шаповал), а також формування ЦО колгоспів «Росія», «Зоря комунізму», «40-річчя Жовтня» (начальники ПО І. К. Полівара, О. Л. Капинос. Л. Г. Збираник), радгоспів «30-річчя Перемоги» . «Великокринківський» (начальники ЦО М. К. Мнушка. О. І. Яковенко), виробничого об’єднання «Полтаварибгосп» (начальник ЦО В. М. Дрок) та інших.
Однак не всюди чітко діють формування ЦО, продовжує доповідач. Багато недоліків було виявлено в інженерно-будівельній, комунально-технічній службах в колгоспах імені Леніна, «Іскра». «Перемога», Імені Мічуріна, радгоспах «Червоний партизан», Пустовійтівському. Ще гірший стан з організацією цивільної оборони – в Глобннському маслозаводі, райсльгоспхїмії, АТП-15338, Градизькій станції- технічного обслуговування легкових автомобілів.
Тож начальникам ЦО цих об’єктів слід зробити висновки і докорінно перебудувати організацію цієї важливої справи.
В доповіді було зроблено детальний аналіз забезпечення населення району засобами індивідуального захисту, дозиметрами, стану і обладнання протирадіаційних сховищ для людей, організації і планування навчань особового складу невоєнізованнх формувань ЦО, санітарних дружин, забезпечення їх засобами медичної допомоги. Велася мова також про те, щоб в кожному господарстві, на кожній фермі були дизельні електростанції, механізатори вміли своїми тракторами приводити в дію доїльні установки, гноєтранспортери.
Потім начальник штабу ЦО району А. І. Чугуй зачитав наказ начальника ЦО Глобинського району. Він в основному спрямований на поліпшення роботи ЦО району в 1991 році.
Голова виконкому Броварківської сільської Ради народних депутатів В. П. Пушенко знайомить гостей з історією Броварок, інших населених пунктів, які входять до складу сільради.
… Розпочинаються практичні навчання.
Начальник штабу ЦО району А. І. Чугуй дає завдання начальнику ЦО сільради В. П. Пушенку такого змісту: «В другій половині дня очікується різке посилення вітру з великим снігопадом. Можливі обриви проводів ліній електропередач, пошкодження тваринницьких приміщень, житлових, виробничих, культурно-побутових будівель. Вжити заходів по ліквідації можливих аварій і руйнувань.
Василь Петрович дає виконавцю сільради наказ негайно скликати начальників ЦО об’єктів.
Через півгодини начальники ЦО колгоспу «Ленінець», середньої школи, лікарні та інших об’єктів прибули на виклик. В. П. Пушенко доводить до їхнього відома завдання, дає накази щодо підготовки невоєнізованих формувань до ліквідації можливих наслідків стихійного лиха.
Начальники ЦО об’єктів приступають до виконання завдання. Ми ж будемо спостерігати за діями невоєнізованих формувань ЦО колгоспу.
Начальник ЦО колгоспу «Ленінець» І. С. Прокопенко викликає начальників формувань ЦО господарства, головних спеціалістів. Коли вони прибули до його кабінету, дає конкретні накази кожному з них. Так, командиру відділення розвідки Г. І. Дубинці поставлено завдання виявляти пошкодження ліній електромережі і будівель, негайно доповідати про це в штаб ЦО колгоспу. Головному інженеру О. І, Безверхому — підготувати спеціальну техніку для розчистки під’їзних доріг до ферм від снігу та ліквідації можливих пошкоджень будівель. Одержують завдання всі команди формувань та головні спеціалісти.
Звучить наказ: «Членам невоєнізованих формувань ЦО приготуватися до стройового огляду!» Поки йде підготовка до цього етапу навчань, гості знайомляться з документацією і організацією роботи евакопункту.
Через кілька хвилин центр навчання переноситься на широку вулицю перед пам’ятником загиблим воїнам. Саме тут вишикувалися формування ЦО, техніка, яка буде задіяна для ліквідації наслідків стихійного лиха.
Командири невоєнізованих формувань доповідають начальнику ЦО колгоспу І. С. Прокопенку про готовність до роботи.
— Формуванням приступити до ліквідації аварій! — наказує Іван Степанович.
Організовано, майже по-військовому трудівники вирушають на свої об’єкти.
Гості оглядають, як треба проводити герметизацію приміщень магазинів, колодязів.
Заслуговує на увагу оформлення класу цивільної оборони, який розміщений у конторі колгоспу. В ньому є все необхідне для навчання санітарних дружин, бійців інших формувань.
Чимало схвальних відгуків залишилося у гостей після огляду поста радіаційно-хімічного спостереження. До речі, його розмістили у спеціальному невеличкому приміщенні, обладнали всім необхідним, укомплектували дозиметрами. Чітко діють згідно розпису бійці поста Михайло Харитонович Мізюрко, Іван Григорович Семенченко та Анатолій Леонідович Пугач.
Танцювальний майданчик біля Будинку культури на час навчань використали для складу засобів індивідуального захисту людей. До речі, тут видаються протигази, медикаменти, спецодяг. Тут же є спеціальна кабіна для перевірки щільності протигазів.
Учасники комплексних навчань сідають у автобуси. І ось через кілька хвилин вони біля приміщення, яке «зруйнувала» стихія. Тут злагоджено діє зведена команда по ліквідації наслідків стихії, яку очолює Григорій Терентійович Баленко. Бійці команди розбирають дах, стіни. Бульдозер розгортає завали, а автокран піднімає великі блоки колишньої конюшні. Раптом «виникає” пожежа. Негайно в роботу включається ланка пожежогасіння, якою керує Леонід Іванович Кобзар.
На жаль, пожежники чомусь перед навчаннями не перевірили свою техніку. І коли включили від пожежної машини воду, то виявилося. що шланги драні, фонтани вдарили на всі боки.
При розбиранні завалу було «травмовано» одного робітника. Йому негайно було надано першу медичну допомогу. Члени санітарної дружини швидко поклали його на носилки, потім перенесли до автомашини «швидкої допомоги» і відправили до лікарні.
Високу оцінку було дано діям формувань ПР захисту тварин та рослин.
Зерносклад, де знаходиться насіння ярини, якісно ущільнений. Насіння зберігається по сортах.
Дужий вітер «пошкодив» лінію електропередачі. Тож перша молочнотоварна ферма була негайно переведена на автономну роботу. Механізатори Олег Вікторович Рубін та Іван Михайлович Висоцький своїми тракторами розпочали приводити в дію гноєтранспортер та мехдойку.
Біля тваринницьких приміщень поралися бійці групи охорони тварин. Вони оглядали корів, молодняк великої рогатої худоби.
— До сьогоднішнього навчання ми готувались заздалегідь, — говорить командир групи захисту тварин Олександр Михайлович Дьомін. — Злагоджено працюють на ліквідації пошкоджень Ольга Олексіївна Діброва, Олена Олександрівна Юзленко, Ніна Павлівна Малько, Ніна Іванівна та Віктор Юрійович Ломаки.
І ось трапилось нещастя. Одній з тварин переламано ногу, її негайно відправили до пересувного забійного пункту. А там вміло роблять свою справу забійники Михайло Федорович Мітла, Михайло . Васильович Карнаш та Віктор Олексійович Малько.
Навчання триває. А біля Будинку культури чаклують кухарі об’єднання підприємств громадського харчування. День проведення навчань був морозяним, дув холодний пронизливий вітер, тож гаряча пшоняна каша з м’ясом та духмяний чай були дуже доречними.
Після смачного обіду в польових умовах учасники навчання знову зібралися в залі для підведення підсумків. Начальник ЦО району В. М. Солошенко Дав позитивну оцінку діям майже всіх невоєнізовапих формувань колгоспу «Ленінець».
Перед учасниками навчань виступив голова районної Ради народних Депутатів, перший секретар райкому Компартії України Б. Ф. Хомуляк.
І. СОРОКОПУД