ТАРАН ПЕТРО ТИХОНОВИЧ

Від | 14.11.2023

Народився Петро Тихонович у 1919 році в с.Шушвалівці в селянській сім”ї. Закін­чив місцеву неповну середню школу. В 1936 році переїхав в Одесу, навчався в школі ФЗУ при кондитерській фабриці. В 1939 році призваний на військову службу у війська НКВС. В 1942 році закінчив школу молодших командирів.

У травні 1943 року 26-й стрілецький полк окремої стріле­цької дивізії внутрішніх військ НКВС, у складі 56 армії Північно-Кавказького фронту, вів важкі наступальні бої па підступах до Анапи. Третього травня під час штурму висоти 204,3 командир від­ділення 2-ї роти 1-го батальйону цього полку сержант Петро Тихонович Таран першим увірвався в ворожі окопи і гранатами знищив кулеметну точку і 19 гітлерівців. Але бійцям батальйо­ну не давала можливості розвивати наступ сильно укріплена оборонна лінія з кількома рядами колючого дроту. Відділення сержанта отримало наказ зробити прохід у дротяній загорожі. Ножиць у бійців не виявилось, а діяти требу було швидко. Ви­рішили використати малі саперні лопатки і сокири.

Бійці обережно рухались чагарником, а потім стрімко ки­нулись вперед. До дротяної загорожі залишилось кілька мет­рів, але фашисти помітили сміливців і відкрили вогонь.

П.Т.Таран наказав бійцям залягти за пагорбом, а сам по­повз вперед. Ось він уже досяг загорожі, почав рубати лопат­кою дріт…

Затамувавши подих, слідкували бійці і офіцери підрозді­лів, підтягнутих для атаки, за діями сержанта. Помітили його і гітлерівці. Затріщали автоматні черги, куля збила пілотку, поблизу розірвалось кілька мін. Розірвані кінці дроту до крові розідрали щоку і шию.

На допомогу сержанту підповзли солдати. Нарешті про­рубали прохід в першому ряду, але лопатки затупились, робота йшла повільно. Що робити? Фашисти ось-ось накриють арти­лерійським вогнем. Секунди вирішували долю операції.

Тоді сержант Таран розхитав стовпець, вирвав його з зем­лі і підняв два прогони дротяної загорожі.

Повз нього бігли бійці, а він, паче казковий богатир, сто­яв з високо піднятим над головою стовпцем, обплутаним дро­том. Ворожі кулі свистіли навколо, двічі навиліт пробили руку. В пальці і долоні все глибше і глибше

впинались голки дроту. Коли всі бійці подолали дротяну загорожу, Таран, стікаючи кро­в’ю, кинувся у ворожу траншею.

Вогнем із автомата і грантами він знищив близько десят­ка фашистів, а коли закінчились патрони, пустив у хід приклад автомата. На очах своїх друзів він упав, скошений ворожою кулею. Це сталося 9 травня 1943 року.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 жовтня 1943 року за героїчний подвиг на фронті боротьби з фашистсь­кими загарбниками командиру відділення 2-ї роти 1-го баталь­йону 26-го стрілецького полку окремої стрілецької дивізії військ НКВС сержанту П.Т.Тарану посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Похований в с.Молдаванському Кримського району Кра­снодарського краю Російської Федерації.

Подвигу Героя відомий російський поет Лев Ошанін при­святив вірш «Сын Украины», де є такі рядки:

Он не сдалсея, не повержен,

Он к прорыву ищет путь.

Колья проволоку держат,

В землю врытые по грудь,

И собрав в руках до боли

Силу буйную свою,

Он раскачивает колья,

Как деревья на корню,

Наклоняет, ломит, вертит,

Поднял он — нашел исход

И навстречу верной смерти

В полный рост с земли встает.

Матеріали про подвиг П.Т.Тарана експонуються в Центральному музеї прикордонних військ. Його ім’я носить Броварківська загальноосвітня школа І-ІІІ ст..

Григор’єв В. Роде наш прекрасний. Історія Глобинського району в особах.- Полтава:АСМІ, 2007.-с.77-78.
Про Петра Тихоновича Тарана також є інформація в Вікіпедії та на інших інтернет-ресурсах