ДЕНЬ БРОВАРКІВСЬКОГО СТАРОСТАТУ – 2021

Від | 17.11.2023

Вже більше десяти років у Броварках проводиться день села, навіть на сайті Броварківської сільської ради зазначено – день села 21 вересня. Традиції святкування 21 вересня в селі не одна сотня років. Адже цього дня було храмове свято – освячено місцеву церкву Різдва Пресвятої Богородиці, до приходу якої відносились як Броварки так і Петрашівка. У вересневі дні село було звільнено від фашистських загарбників. Тож святкування в кінці вересня було органічним і звичним. От лише День села саме 21 вересня святкувати в двох селах одночасно не виходило, та й часто свято «підтягували» ще й до неділі чи суботи. Деякі свята вдавались на славу, з виставками робіт місцевих умільців, великими концертними програмами місцевих та запрошених артистів, пригощанням від місцевих фермерів чи господарств, до інших у багатьох виникали претензії.

Село Кирияківка, яке входило до складу Броварківської сільської ради день села святкувало 2 червня (теж на свій храмовий день) та не регулярно, десь 2 рази за десять років.

ДЕНЬ СТАРОСТАТУ до якого входять села Броварки, Петрашівка, Кирияківка в цьому, 2021 році святкувалось вперше. Бо і старостату раніше не було, і спроби об’єднати три свята сіл в одне не виникало.

Зі звичною датою теж не складалось, бо на ці дні в усіх навколишніх селах відзначались роковини звільнення від німецьких загарбників, Дні сіл та селища Градизьк. Тож вперше вирішили святкувати 14 жовтня. Всі городні роботи до цього дня звичайно закінчувались, до того ж на цей день припадає релігійне свято Покрови, а це з недавніх пір ще й вихідний день.

Тож 14 жовтня 2021 року в Броварках святкували – День старостату, День Покрови, День козацтва, День УПА та День захисника і захисниці України.

Готувалися довго, серйозно і відповідально. Старостою села Білою Вікторією Володимирівною було залучено багато спонсорів, які допомогли фінансово, щоб свято було незабутнім. Це переважно місцеві фермери та підприємці Цемох І.І., Колотієвський О.М., Ніколаєв О.М., Таранець В.В., Покотило С.В., Ястреба М.А., Денисенко С.М., Славута М.О., Мелашенко М.І., ФОП Малько Г.І., Казак В.В., Дорошенко О.В., керівництво мережі магазинів Оптовичок та Маркет Опт, а також завідуюча магазином Оптовичок в селі Броварки – Лихопуд О.Г..

Запрошено з Кременчука колектив ” Інтервал “, для проведення дискотеки під живу музику, а з Градизька аніматорів для наймолодших жителів свята.

Готувався концерт, родзинкою якого мали стати дебют чоловічого вокального колективу, дебютний виступ О.Хургала, відео-презентація привітання земляків-учасників АТО, та історичні довідки про кожне з сіл старостату від їх юних мешканців.

Традиційно було залучено до концертної програми всі вікові групи учнів школи, виступи дітей завжди тепло приймались глядачами.

Йшла підготовка і формувались команди для «Козацьких розваг».

Готувалися презентації кожного з сіл старостату, фото зони (зокрема замовлена картина козак з козачкою, яку намалював місцевий художник Колода Іван Федотович).

Оголошено конкурс між господинями села на найсмачніші пиріжки.

Визначили хто і що саме буде готувати для святкових пригощань ( вареники робили завчасно всім старостатом, було залучено працівників старостату, будинку культури, школи, дитячого садка).

Наводився лад в центрі села працівниками з благоустрою виконкому Градизької селищної ради  (Володимир Крюк, Владислав Бєлінський, Олег Ганжа, Михайло Безверхий, Іван Глухенко), проводилося додаткове освітлення електриком Градизької селищної ради Юрієм Андрющенко.

А скільки було хвилювань і переживань, що здійснити задумане завадить погана погода!

Переддень свята і справді не порадував – цілий день ішов сильний дощ.

Та на сам святковий день все склалось пречудово. Хоч і було по-осінньому прохолодно, та весь день світило сонечко. Вже зранку біля будинку культури на вогнищах готували юшку (Пиркало Ростислав Михайлович), козацьку кашу (Денисенки Андрій Сергійович та Сергій Михайлович), шурпу ( Білий Сергій Петрович), помічниками шеф-кухарів були Паращенко Марина Іванівна та Пиркало Людмила Сергіївна.

Встановлювалися фото зони, окрім уже згаданої картини – фото зона з дарами садків та городів.

У самому будинку культури удосконалювалась поставлена завчасно виставка старожитностей (Курочка Світлана Дмитрівна, Гончаренко Зоя Валентинівна, Скриль Іван Іванович), яка стала ще однією фото зоною, та виставки-презентації сіл Броварківського старостату. Кожне з сіл було представлене фотодокументами, речами, інформаційними матеріалами. Не забули і про вже «мертві» села Пелехівщину, Посьмашнівку, Вишеньки. Кожне з сіл було представлено по особливому: так про Петрашівку розповідали фото і речі однієї родини ( Пиркало М.) з цього села ( підготувала Гончаренко Зоя Валентинівна), про Кирияківку – матеріали про земляків, які залишили помітний слід в історії села ( підготували Німак Ольга Іллівна та Скапа Алла Анатоліївна), Броварки представляли матеріали з історії та сьогодення установ та організацій, що діяли чи продовжують функціонувати на території села ( Курочка Світлана Дмитрівна) .

Прибували аніматори та встановлювались атракціони для дітей.

Тож перші гості свята могли вже розглядати виставки. Особливу цікавість на етнографічній виставці викликав давній утюг з витяжкою, який розігрівався вугіллям ( надала Н.Г. Заїченко), велика дерев’яна миска для борошна з Пелехівщини ( зберегла Т.Л.Борщ) та дерев’яні ночви, які привезли з Кирияківки Скапа А.А. та Німак О.І.). Біля виставок розгорнулись і жваві спогади та обговорення побаченого, навіть дискусія про походження назви села Кирияківка. Бажаючі фотографувалися у фото зонах.

Перед концертом бажаючі могли переглянути фото презентацію про те чим жив старостат у перший рік свого існування. Концерт зібрав багато глядачів, хоча великий зал будинку культури не був переповнений ( що в умовах пандемії було лише позитивом). Ведучими концертної програми були старшоласниці Аня Арбачевська, Валя Залюбовська та Ліза Денисенко. Як і було задумано раніше, з вуст юних жителів ( Л.Левінзон, Л.Денисенко, С.Бойко) прозвучали розповіді про села старостату. Глядачі дуже тепло приймали улюблених місцевих артистів: О.Дубинку у супроводі танцювального колективу «Світанок» (З.Гончаренко, Н.Бабич, Н.Мітільова, Н.Михайлютенко, О.Данілова, Л.Дубинка, О.Батура, Т.Приступ), С.Приступа, Л.Денисенко, Б.Романчу, дует Л.Дубинки і Н. Михайлютенко, дитячий танцювальний колектив «Океан емоцій», танцювальні колективи з учнів школи, в яких, до речі, приймали участь юні жителі з усіх сіл старостату. Наполегливі репетиції чоловічого ансамблю (О.Коноваленко, О. Хургал, І.Трембач, С.Приступ, В. Рудич, І.Скриль ) дали хороші плоди – пісні у їхньому виконанні викликали шквал емоцій та овації в залі. Приємною несподіванкою для багатьох став і спів місцевого учителя О.Хургала та східні танці у виконанні А.Малько.

Староста села В.Біла тепло привітала односельців – учасників АТО зі святом, запросила їх на сцену та вручила подарунки. Наряду з нашими земляками вітання приймав і гість Дня старостату селищний голова М.Ю.Носа. Присутні в залі могли переглянути відео презентацію вітання учасників АТО, в якій використані їхні фото ( фото зібрала заздалегідь В.Біла, презентацію підготувала С.Курочка).

Підвели підсумки конкурсу господинь, переможцем якого стала Кутя Ольга Павлівна, пиріжки якої, за свідченням тих, хто куштував їх, були «смачнючими».

Після концерту свято продовжувалось на вулиці. Й тут кожен міг обрати собі майданчик для подальшого відпочинку. Чи то розважатись на атракціонах, чи гратися з аніматорами, чи смакувати стравами, що якраз були готові, чи насолоджуватись грою колективу «Інтегралу» на літньому танцювальному майданчику, чи фотографуватись у фото зонах.
Та більшість все ж обрала змагання між «козаками» села – «Козацькі розваги». Підготувала змагання Ольга Вікторівна Данілова, вона і вела змагання вирядившись бравим козацьким отаманом. Асистував їй юний джура Станіслав Пиркало. Дві команди у складі О.Хургала, І.Трембача, С.Парафила, В.Рудича, В. Бірця, С.Бабенка, В.Масіка, Б.Романчі змагались у перетягуванні каната, стрільбі з лука, ходіння навпочіпки, стрибання в мішках, киданні важких мішків, піднімання тягарів  і т.п.

Та панував на майданчику не так дух змагання і суперництва, як гарний веселий настрій, зокрема завдяки дотепним і артистичним учасникам змагань. Був і конкурс для глядачів змагань. Переможцем якого стала М.Покотило. В кінці змагання переможці отримали цінний подарунок, не залишились з пустими руками і переможені.

До пізнього вечора в центрі села звучала музика, танцювали і веселились всі бажаючі, а коли стемніло в небо піднялись повітряні ліхтарики у вигляді сердець.

За враженнями гостей свята вони вийшло «неперевершеним», «теплим», «гостинним», «насиченим позитивними емоціями».

При підготовці статті були використані матеріали з Фейсбуку, зокрема дописи В.Білої, О.Азарової, М.Носи та ін..