БРОВАРКИ в адміністративно-територіальному поділі Полтавщини

Від | 29.10.2020

Броварки в адміністративно-територіальному поділі Полтавщини

Село Броварки виникло ймовірно в другій половині 17 століття на землях , що входили до складу Чигрин-Дібровської сотні , Чигиринського, а потім Лубенського полку (після Андрусівського перемир’я 1667 року до Лубенського полку із Чигиринського передано Чигирин-Дубровську (Чигрин-Дібровську) сотню , яка замінила Жовнинську і Вереміївську сотні).

З 1763 року поряд з полковим і сотенним поділом було введено повітовий( в зв’язку з ліквідацією гетьманства).

Указом від 16 вересня 1781 року полковий поділ був повністю скасований. Натомість створено 3 намісництва(губернії) з поділом їх на повіти ( повіт – адміністративна , судова і фінансова одиниця, складалася з кількох волостей, кожна волость об’єднувала кілька сіл) .

На 1781 рік

Броварки відносилися до Київського намісництва Городиського повіту.

1789 року Городище від Київського намісництва було переведене в Катеринославське ( з цього року називається Градизьк). 1796 року Кременчуцький повіт в зв’язку з повінню було ліквідовано і всі повітові установи перенесено до Городиського (Градизького) повіту.

З 1796 року намісництва було ліквідовано, а їх територія віднесена до Чернігівської губернії (з 1797 року Малоросійська). Тоді ж Градизький повіт перестав існувати . Територія віднесена до Кременчуцького повіту.

На 1796 рік

Броварки, Малоросійська губернія, Кременчуцький повіт.

Уряд Олександра І (1801-1825) вніс часткові зміни в закони, що стосувались Лівобережної України, щоб більше наблизити її установи до загальноімперських і посилити роль центральної влади. Для зміцнення царської адміністрації її організовували на військовий лад: 27 лютого (10 березня) 1802 року Малоросійська губернія була перетворена на Малоросійське генерал-губернаторство з губерніями Полтавською і Чернігівською.

На 1802 рік.

Броварки , Малоросійське генерал-губернаторство, Полтавська губернія , Кременчуцький повіт, Мозоліївська волость.

Для управління державними селянами у 1837 році створено міністерство державних маєтностей. Територія населена державними селянами була поділена на округи, а округи на волості ( хоча перші волості виникли ще в 1797 році)

1861 року маніфестом Олександра ІІ проведена селянська реформа, яка ліквідувала кріпосне право.

19 лютого 1861 року селяни виходили з особистої залежності від поміщика , який зобов’язаний був надати в постійне користування присадибну ділянку та наділ землі. Наділ при цьому залишався у власності поміщика, за користування землею селяни мусили відбувати повинність до того часу поки не викуплять її. Аж у 1881 році відбувся викуп усіх тимчасовозобов’язаних.

З 1863 року паралельно вже існуючим волостям були створені волості для тимчасовозобов’язаних селян. У Кременчуцькому повіті було 15 волостей для державних селян (козаків) і 12 для тимчасовозобов’язаних.

На 1863 рік

у Броварках центр волості ,що входить до Кременчуцького повіту Полтавської губернії.

Пізніше у 80-х роках ХІХ століття було реорганізовано старі і створено нові волості . В основу поділу було покладено принцип неподільності церковних парафій.

Так у 1881 році в Кременчуцькому повіті лише 9 волостей (Броварківської , Градизької і Мозоліївської немає, гублюся в здогадах до якої відносилися Броварки – Святилівської чи Недогарської ?).

На 1895 рік в Кременчуцькому повіті вже налічувалося 19 волостей

На 1895 рік

Броварки, Полтавська губернія ,Кременчуцький повіт, Мозоліївська волость.

Таке положення збереглося до 1917 року.

Після 1917 року був прийнятий декрет «Про порядок змін меж губернських , повітових та інших», згідно з яким питання про зміни територій губерній , повітів і волостей вирішувалось Радами депутатів. Для Броварок нічого не змінилось.

На 1917 рік

Броварки, Полтавська губернія ,Кременчуцький повіт, Мозоліївська волость.

Згідно з тимчасовим положенням радянського уряду України «Про організацію місцевих органів радянської влади і порядок управління» від 8.02.1919 року на початок 1919 року в селах створювалися сільські ради

Сільська рада в Броварках була створена в кінці грудня 1919 року ( за іншими даними на початку 1920 року), зразу після встановлення радянської влади в селі. Село відносилося до Мозоліївської волості Кременчуцького повіту.

На 1919 рік

Броварки (центр сільської ради, куди входить хутір Новоселівка), Мозоліївської волості, Кременчуцького повіту, Полтавської губернії.

4 липня 1920 року видано положеня ВУЦВКу про сільські Ради, які утворювалися в населених пунктах , де було не менше 300 жителів . Виконавчим органом були виконкоми у великих селах і голови сільрад у селах з населенням менше 10 тис чоловік.

Декретом ВУЦВКу від 8 червня і додатково 30 липня 1920 року була створена Кременчуцька губернія , яка проіснувала до грудня 1922 року. Броварки відносилися відповідно до Мозоліївської волості Кременчуцької, а після її ліквідації – Полтавської губернії.

7 березня 1923 року Президія ВУЦВК прийняла постанову про адміністративно-територіальний поділ Полтавської губернії. Згідно з цією постановою ліквідовувався поділ губерній на повіти і волості і вводився новий – створювалися округи та райони.

Н 1923 рік

Броварки входять у Градизький район , який утворився з Мозоліївської та Градизької волостей Кременчуцького округу, Полтавської губернії.

Кирияківка – до Горбівського району, Кременчуцького округу.

Петрашівки в переліку сільських рад немає, ймовірно село відносилося до Кирияківської сільської ради.

В 1925 році на території Української РСР були ліквідовані губернії і перейдено від чотирьохступеневої ( центр-губернії-повіт- волость) до триступеневої ( центр-округ-район) системи управління , що забезпечило значне скорочення адміністративного апарату. В цей час на території колишнього Полтавського повіту було 5 округів .

Наше село відійшло до Кременчуцького округу, Градизького (Городиського) району. А от Петрашівка , Кирияківка, Пелехівщина, Вишеньки, Посьмашнівка відносилися до Горбинського (Горбівського) району.

На 1925 рік

Броварки , Градизького району , Кременчуцького округу

Під час проведення реформи в районуванні Кременчуцького округу багато районів було створено штучно без врахування історичних і економічних зв’язків між окремими населеними пунктами.

Центральна адміністративно-територіальна комісія від 2 липня 1928 року затвердила проект нового районування по Кременчуцькому округу, відповідно до якого наряду з іншими змінами було ліквідовано Горбівський район і Петрашівка, Кирияківка та ін.. села відійшли до Градизького району.

На 18.08.1928 року Градизький район ( який утворився з частин Градизького Горбівського, Кохнівського районів) мав 14 сільських рад, 61 населений пункт( в тому числі Броварківська сільська рада, Кирияківська сільська рада, Петрашівська сільська рада)

На 1928 рік Броварки, Градизького району, Кременчуцького округу

Триступенева система управління мала забезпечити розвиток господарства. У зв’язку з проведенням суцільної колективізації виникли нові проблеми. ХУІ з’їзд партії звернув увагу на необхідність посилення сільських рад, та необхідність переведення районів у вузлові пункти практичного здійснення політики партії на селі. ВЦВК і РНК УСРР 2 вересня 1930 року прийняли постанову «Про ліквідацію округів і перехід на двоступеневу систему управління. Районні виконавчі комітети підпорядковувались безпосередньо республіканському центрові. Райони були укрупнені. Так до Градизького району приєднали Жовнинський.

У 1932 році країна перейшла на новий адміністративно-територіальний поділ – обласний і районний.

9 лютого 1932 року ВУЦВК прийняла постанову «Про утворення областей на території УРСР». Згідно неї Градизький район увійшов до складу Харківської області.

1932 р. Броварки, Градизького району, Харківської області

Згідно з постановою ЦВК СРСР від 22 вересня 1937 року утворена Полтавська область .

1937 р. Броварки , Градизького району Полтавської області.

Коли Україна була окупована 1941 року , Броварки згідно окупаційного адміністративного поділу відносилися до Градизького району Кременчуцького гебіту генеральної округи Київ Рейхскомісаріату Україна.

У 1943 році після визволення від загарбників та до 1951 року адміністративний поділ залишався у довоєнному стані .

На 1.09.1946 року

Броварківська, Кирияківська, Петрашівська сільські ради Градизького району Полтавської області.
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 10 серпня 1954 року «Про укрупнення сільських рад депутатів трудящих по Полтавській області» та іншими в наступні роки проведено об’єднання низки сільських рад. Так по Градизькому районі з 31 сільської ради у 1954 році залишилось лише 13 (1960 р.). Ймовірно тоді до Броварківськоїї сільської ради ввійшла Петрашівська сільська рада ( у жовтні 1950 року було об’єднано три існуючих на той момент на території села колгоспи і колгосп «Перемога» Петрашівської сільської ради).

На 1.03.1960 року

Броварківська сільська рада , Кирияківська сільська рада Градизького району Полтавської області

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року «Про укрупнення сільських районів Української РСР відбулося укрупнення сільських районів до розмірів виробничих колгоспно-радгоспних управлінь.

село Броварки , як і переважна частина Градизького району увійшло в склад Глобинського району

На 1.08.1964 року

Броварківська сільська рада,Кииряківська сільська рада Глобинського району Полтавської області.

Станом на 1965 рік до Броварківської сільської ради відносяться села Петрашівка,Тимківка ,Павлівка Шушвалівка. («Історія міст і сіл УРСР»)

Станом на 1967 рік Броварківській сільраді підпорядковані села : Лужки, Петрашівка, Солодівка, Тимківка, Черепахівка, Шушвалівка. ( з 1968 по 1978 роки села Черепахвка, Солодівка, Тимківка були зняті з обліку, Шушвалівка перейшла до Пронозівської сільської ради) Лужки ? ( «Жук В., Пальоний М., Бабенко Ф. «Минуле і сучасне Броварок», Зоря комунізму , 1967)

В 1974 році до колгоспу «Ленінець» приєднано колгосп ім. 22 з’їзду КПРС (с.Кирияківка)

В 1982 року до Броварківської сільської ради включено Кирияківську сільську раду ( у складі -с.Кирияківка, Пелехівщина, Посмашнівка, Вишеньки).

На 1.01.1989 року

Броварківська сільська рада (у складі с. Петрашівка, Кирияківка, Пелехівщина, Посмашнівка, Вишеньки) Глобинського району Полтавської області.

На 1.03.2002 року

Броварківська сільська рада (у складі с. Петрашівка, Кирияківка, Пелехівщина, Вишеньки) Глобинського району Полтавської області.

(Посмашнівка знята з обліку в період з 1978 по 2002 рік)

Після реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (децентралізації), що розпочалася у 2014 році,

з 2020 року село Броварки – центр Броварківського старостату ( с. Броварки, с. Вишеньки, с. Кирияківка, с. Пелехівщина, с. Петрашівка) Градизької територіальної громади Кременчуцького району Полтавської області.

(Адміністративно територіальний поділ Полтавщини (1648-1941 рр. .-       Полтава-2002, Кременчук, Адміністративно територіальний поділ Полтавщини (1943-2002 рр .- Полтава,    «Полтавський літератор», 2002)