ХТО МИ? ЯКИХ БАТЬКІВ? ЧИЇ ДІТИ?
Не кожен може відповісти на це питання. Але відповідь ми повинні знати, черпати із віковічної мудрості наших предків, з літописних сторінок рідного краю. А допомагає нам у цьому краєзнавче об’єднання “Джерело” Глобинського будинку дитячої та юнацької творчості, яке не перший рік працює в нашій школі, а його програма сприяє розвитку у дітей активного ставлення до історичного пізнання. Ми, гуртківці, усвідомлюємо, що тут “все священне, наше все, бо зветься просто краєм рідним”. І тому, як гідні нащадки, ми вивчаємо історію краю з найдавніших часів і до сьогодення за принципом: Україна — Полтавщина — Глобинщина – батьківщина. Недарма в народі говорять: краще один раз побачити, аніж сто разів почути.
Саме тому ми дуже багато подорожуємо. Розпочали ми свою роботу із знайомства з горою Пивиха (с-ще Градизьк) ще у 2002-2003 роках, в той час, коли вручали орден Миколи Чудотворця видатному композитору, землякові О. Білашу, взяли автографи у славетної берегині Р.О. Кириченко.
Далі – подорож до м. Полтава, яка славиться своїми пам’ятниками, архітектурними ансамблями. Нас вразив красою будинок Полтавського краєзнавчого музею, перлина української архітектури в стилі модерн (автор В. Кричевський), Кругла площа, музей Полтавської битви, картинна галерея, музей космонавтики, театр імені М.В. Гоголя, Іванова гора, музей-садиба І.П. Котляревського… Ми вклонилися світлій пам’яті О.І. Зигіна, Лялі Убийвовк.
Нам ніколи не забути поїздку на Чигиринщину – древню землю козацької слави, яка у XVII столітті стала осередком духовного відродження українського народу, а Чигирин — першою столицею незалежної гетьманської держави, батьківщиною великого сина України, видатного державного діяча, полководця Б. Хмельницького. Відвідавши Чигирин, Суботів, Холодний Яр, ми відчули особливу
енергетику цих унікальних місць.
Будучи нащадками українських козаків, відправилися ми в подорож на “Козацьку Січ” (с. Григоро-Бригадирівка). Там ми зустрілися із сучасними козаками, а їхній отаман батько Сергій розповів дуже багато про історію козаччини, зокрема про гетьмана України І.С. Мазепу. В Мазепиному Яру ми стали учасниками тренувань, змагалися у стрільбі з лука, скакали верхи на коні, скуштували козацької каші, вергунів.
Бажання глибше пізнати історію привело нас до м. Переяслав-Хмельницького. Ми із захопленням йшли стежками національно-етнографічного заповідника “Переяслав”, завітали до історичного музею, з гордістю, шаною і повагою відвідали музей Великої Вітчизняної війни, музей Кобзарства.
А щоб засвідчити свою шану і повагу Великому Кобзареві Т.Г. Шевченку, ми завітали до Канева на Чернечу гору, заодно відвідавши заповідник та музей природи.
Цікавою та пізнавальною була поїздка по Гоголівських місцях (с. Гоголеве — Великі Сорочинці — Диканька — Миргород). А ще ми побували у Дніпропетровську, Києві, Умані, а влітку навіть поїхали на відпочинок у Крим. Нам вдалося підкорити гору Ай-Петрі, пройтись стежками каньйону Нового світу та Кара-Дагу, побували в музеї О.Гріна, картинній галереї Г.Айвазовського, помилувалися вечірньою Феодосією, відвідали Топловський жіночий монастир…
Зараз ми плануємо поїздку до древнього і водночас молодого міста Лубни. Там на нас чекають Краєзнавчий музей, Мгарський монастир, скит.
А ще ми хочемо відвідати Зажур-гору, на якій знаходиться перший в Україні пам’ятник жертвам голодомору – курган Скорботи. Це великий дзвін, до якого прикріплені маленькі дзвони від кожного обласного центру, які були в період голодомору. А веде до цього пам’ятника Алея чорнобильців. Обабіч дороги на гору росте дуже багато беріз, а на кожній з них знаходиться табличка з прізвищем померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС.
Квіти вдячності варто покласти і до пам’ятника героям-лубенцям — піонерам Б. Гайдаю, В. Сацькому та Т. Буценку.
На травень запланували ми велопробіг по маршруту Броварки-Кирияківка з метою відвідання і покладення квітів до пам’ятника генерал-лейтенанту 0.1. Зигіну, де нас зустрінуть слідопити Кирияківської ЗОШ І-ІІ ступенів на чолі з А.А. Скапою. Також квіти шани повинні лягти до підніжжя меморіалу Слави (с. Броварки), пам’ятника Визволителям (с. Кирияківка), до могилок батьків Героя Радянського Союзу П.Т. Тарана та наших видатних земляків Георгія та Платона Майбородів (с. Пелехівщина).
Багато хороших, добрих справ на нашому рахунку, та ще більше — попереду. Ми вдячні за організацію екскурсій директору будинку дитячої та юнацької творчості Т.М. Мамон, методисту Л.Б. Качмар, учителям-ентузіастам нашої школи, керівникам гуртків Н.В. Денисенко та Н.І. Годерзішвілі.
Людмила ДЕНИСЕНКО,
президент учнівського парламенту БроварківськоТ ЗОШ І-ІІІ ступенів, член ТКО “Джерело”