Григор’єв Віталій Миколайович «Історія Глобинського району в біографічних нарисах: історико-краєзнавчий довідник. – Полтава:ТОВ «АСМІ», 2019(2016).- 731 с.
У цій книзі член Національної спілки журналістів та краєзнавців України, лауреат премій ім. Самійла Величка та Володимира Малика помістив понад 300 нарисів про визначних особистостей в історії Глобинщини, у різних галузях людської діяльності, що залишили помітний слід в історії району, України,та і в світі. Книга допомагає відкрити багато нових та цікавих фактів про Глобинщину та її людей.
Передмову до книги написав ректор Полтавського університету економіки та торгівлі , професор , доктор історичних наук О.О.Нестуля. В ній він зокрема зазначає: «Сучасний процес національно-культурного відродження України, якому властиво піднесення інтересу до історичного минулого, зумовив появу досліджень біографічного характеру. Вихід у світ краєзнавчого видання «Історія Глобинського району в біографічних нарисах» неординарна подія. Вона часовим виміром , широтою досліджень виходить за межі району. Імена багатьох її героїв відомі у країні і світі.
…Автору вдалося на підставі архівних матеріалів , літературних та публіцистичних джерел , спогадів сучасників , власних спостережень цікаво про них розповісти…. Кожен нарис автор підкріплює ґрунтовною джерельною базою. … Це своєрідна енциклопедія видатних людей району.
У вступній частині «Від автора» Віталій Миколайович пише: «… Читати біографії – це занурюватися в життя людей , які так чи інакше змінювали (або змінюють) світ, надихатися та вчитися , не повторювати помилок і брати приклад. … не кожен з героїв книги народився чи виріс в районі , але доля так розпорядилася , що Глобинщина ввійшла в їх життя і вони залишили у ній помітний слід.
Сподіваюся , що вона (книга) допоможе усім шанувальникам історії краще пізнати , а відтак і більше любити свій рідний край.»
Наступний розділ книги «Глобинський район : історія виникнення» – це узагальнений огляд результатів археологічних досліджень на теренах району, які свідчать про заселення нашого краю ще з часів пізнього палеоліту (40-8 тисяч років тому), опис адміністративного поділу на території сучасного Глобинського району з ХІІІ століття і до сьогодення, з посиланням на документи , що регламентували такий поділ. В розділі також йде мова про затверджену символіку краю ( герб і прапор Глобинщини та міста Глобине), дається характеристика економіко-господарського та культурного життя краю за останні півстоліття. Закінчується розділ, як і кожна зі статей книги, переліком використаних джерел та літератури.
Біографічні статті згруповані в розділи по роду занять, як то «Аграрії», «Артисти», «Архітектори та будівельники» та ін., розміщені в алфавітному порядку. В межах розділу біографії розміщуються в алфавітному порядку прізвищ. Біографічні нариси часто містять не лише біографічні факти, а й цікаві моменти життя, знайдені в раніше опублікованих джерелах ( в тому числі електронні ресурси), враження автора від особистих зустрічей і спілкування з героями книги. Обов’язковим елементом кожної біографічної статті є фото героя та дати життя.
В кінці книги є доповнення «Колективи художньої самодіяльності» (перелік колективів району, яким присвоєно звання «Народний» та «Зразковий») і «Видатні люди Глобинського району» (розширений перелік видатних людей району ,від Героїв Радянського Союзу та Соціалістичної Праці до лауреатів літературних премій, всіх тих наших земляків ,чиї заслуги було відзначено високими званнями , орденами , чинами, преміями.)
Окремі біографічні нариси присвячені людям , що народилися в селі Броварки:
Розділ «Вчені»- Магда Віктор Іванович, Новицький Сергій Михайлович, Тимченко Сергій Михайлович.
Розділ «Вчителі»- Скляр Катерина Іванівна, Тимченко Іван Олександрович
Розділ «Генерали» – Парафило Терентій Михайлович, Чуйко Петро Феодосійович.
Розділ «Літератори» – Гладирь Юлія Федорівна.
Серед тих, хто має відношення до Броварок, окремі статті присвячені :
Розділ «Аграрії» – Магда Гнат Кузьмич («Заслужений працівник сільського господарства» , очолював колгосп у Броварках)
Розділ «Герої Радянського Союзу» – Таран Петро Тихонович ( Броварківська школа носить його ім’я)
Розділ «Державні діячі» – Головач Володимир Володимирович ( навчався в Броварківській школі)
«Композитори і музиканти» – Плиска Григорій Леонтійович (керував Броварківським народним хором)
«Літератори» – Домницький Олексій Миколайович ( Деякий час проживав у Броварках, викладав фізику і астрономію у Броварківській школі), Покотило Василь Іванович (деякий час проживав у Броварках, працював вожатим у Броварківській школі), Сорокопуд Іван Олексійович ( навчався в Броварківській школі)
«Промисловці і підприємці» – Христьян Олександр Миколайович ( в 1964 році був директором рибгоспу «Броварківський»)
Розділ «Спортсмени» – Олійник Сергій Миколайович ( навчався в Броварківській школі)
Побіжно згадано наших земляків : Прокопенка Івана Степановича ( голова колгоспу «Ленінець» в Броварках – в статті «Бернацький Михайло Володимирович», «Брати Майбороди»), Магду Олександра Івановича (як учня героя статті «Вертебний Іван Андрійович»), Кравченко Віктора Васильовича (санінструктор медичного полкового пункту 132, який брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в статті «Онопко Микола Олександрович»), Новицький Михайло Антонович та Магда Олександр Олександрович (спортсмени, які продовжували традиції легендарного борця , в статті «Білоус Юхим Іванович»), Савенков Сергій і Коваленко Олександр ( тренери Бугаївської спортивної школи , стаття «Ляшенко Микола Андрійович»).
У доповненні до розділу «Спортсмени» – «Майстри спорту» серед майстрів спорту України названо наших землячок Буряк Олену Анатоліївну, Буряк Юлію Анатоліївну, Шпортун Олену Анатоліївну.
Серед колективів художньої самодіяльності , яким присвоєно звання «Народний» – першим названо «Хор Броварківського сільського будинку культури – створений 1974 р., присвоєно звання у 1980 р., керівники Микола Копил, Григорій Плиска, Ольга Дубинка.»
В доповненні «Видатні люди Глобинського району» в переліку нагороджених орденом Леніна згаданий Костенко Зіновій Михайлович , бригадир колгоспу «Ленінець», с.Броварки ( хоча він проживав у Петрашівці) та Покотило Іван Олексійович – комбайнер колгоспу «Ленінець».
Частково в книзі повторюється інформація, опублікована в виданій раніше книзі автора «Роде наш прекрасний». Деякі статті повністю повторюються, деякі значно доповнені та уточнені. Значно розширене коло людей про яких ідеться в біографічних статтях. Частина з біографічних статей книги раніше публікувалась автором на сторінках районної газети «Зоря Придніпров’я».
Автор висловлює глибоку вдячність за підтримку і фінансову допомогу керівникові районної ради, місцевих промислових і сільськогосподарських підприємств. Книга допоможе відкрити про Глобинщину та її людей багато нових і цікавих фактів і буде цікавою для широкого кола читачів.